Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Facebook

Losowe zdjęcia

Przyjaciele

pckisz-logo
 logo
 logo gr
 goksonsk

 

Dożynki Gminne w Opinogórze Górnej

dozynkiW niedzielę, 26 sierpnia br. w Opinogórze Górnej odbyły się doroczne Dożynki Gminne.
Dożynki, czyli święto chleba.
Zgodnie ze zwyczajem, uroczystość rozpoczęto Mszą św. dziękczynną za ukończenie żniw i prac polowych, odprawioną o godz. 1200 w Kościele Parafialnym św. Zygmunta w Opinogórze Górnej.
Mszę św. celebrował ks. Wacław Michalski - proboszcz parafii pw. św. Gotarda w Pałukach natomiast homilię wygłosił ks. kanonik Jarosław Arbat - proboszcz opinogórskiej parafii.
Dożynkowy bochen chleba do ołtarza przynieśli, a później przekazali na scenie Wójtowi Gminy Piotrowi Czyżykowi, starostowie tegorocznych dożynek: Anna Piotrowska z Opinogóry Kolonii i Zbigniew Nałęcz z Pokojewa.
Po Mszy św. korowód dożynkowy z Gminną Orkiestrą Dętą Trzech Pokoleń z GOK Opinogóra Górna pod batutą kapelmistrza Jerzego Szpojankowskiego, starostowie dożynek , delegacje 31 sołectw z wieńcami dożynkowymi na czele z Wójtem Gminy Piotrem Czyżykiem, przewodniczacą Rady Gminy Jolantą Grochowską, wiceprzewodniczącym Robertem Goździewskim, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy przemaszerowali na plac przy boisku sportowym gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek.
Wójt Gminy Piotr Czyżyk serdecznie wszystkich przywitał, a w szczególności rolników. Następnie wraz z proboszczami opinogórskiej i pałuckiej parafii, podzielił się chlebem z uczestnikami tegorocznych dożynek.
Na uroczystość dożynkową przybyli zaproszeni goście w osobach: poseł PiS Robert Kołakowski wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, Elżbieta Szymanik - wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Elżbieta Latko, kierownik ciechanowskiej placówki terenowej KRUS Mariola Kołakowska, wójt gminy Ciechanów Marek Kiwit.


Część obrzędowo-artystyczną dożynek opracował i zaaranżował instr. muz. GOK Jerzy Szpojankowski.
Na scenie w programie artystycznym wystąpili: żeński zespół wokalny ,, Nadzieja", męski zespół wokalny ,,Melodia", Gminna Orkiestra Dęta Trzech pokoleń i wokalistki: Milena Wójt i siedmioletnia Zuzia Pietrzak.
Gościem tegorocznych dożynek był zespół IMPULS, który porwał do tańca opinogórską publiczność.
Przepiękne dożynkowe wieńce, które dostojnie otaczały scenę wykonało 30 sołectw z terenu gminy Opinogóra Górna oraz sołectwo Pajewo Szwelice należące do gminy Gołymin.
Wieńce wykonane z kłosów zbóż, kwiatów, owoców i ziół wyglądały przepięknie i stanowiły prawdziwą ozdobę opinogórskich dożynek.
Dodatkową atrakcją były przygotowane przez 13 sołectw i pracowników samorządowych stoiska z wiejskimi wyrobami, potrawami i ciastami.
Stoiska przygotowały następujące sołectwa: Chrzanówek, Władysławowo, Opinogóra Górna, Opinogóra Dolna, Przedwojewo, Wierzbowo, Kotermań, Kołaki Kwasy, Kołaki-Budzyno, Czernice, Kąty, Sosnowo, Bacze i pracownicy samorządowi.
Po przeglądzie stoisk kulinarnych przez Wójta Gminy i gości, wszyscy uczestnicy Gminnych Dożynek degustowali wspaniałe potrawy, wypieki i nalewki przygotowane przez sołectwa.
Mieszkańcy sołectw dołożyli wiele starań aby przygotowane przez nich
potrawy i ciasta prezentowały się apetycznie, smacznie i zachęcały uczestników do degustacji. Uczestnicy dożynek byli pod wielkim wrażeniem - bogato zastawione stoły, niezwykle pomysłowa aranżacja stoisk, przygotowana z wielkim artyzmem i pasją, przeplatana ludowym motywem, stała się niepowtarzalną ucztą dla oka, ducha i ciała.
Na stołach widniały wiejskie pieczone i wędzone wyroby wędliniarskie, polędwica, podsuszane kiełbasy, kaczka faszerowana, karkówka, schab pieczony, szynka z nogą,kaszanka, przeróżne potrawy z drobiu, pasztety mięsne i z warzywami.
Uczestnicy mogli skosztować również bigosu po staropolsku z kotlecikami, fasolki po bretońsku, kartoflaka, nalewek, wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkami.
Z ciast na stołach królowały: serniki, szarlotki, domowe ciasta drożdżowe, rogaliki,malinowa chmurka, śliwkowce, wiejskie baby i babeczki i wiele innych słodkości.
Dziękujemy sołectwom i pracownikom samorządowym za przygotowanie tak okazałych stoisk kulinarnych jak i również za uplecenie wieńców dożynkowych.
Podczas dożynek, kierownik ciechanowskiej placówki terenowej KRUS - Mariola Kołakowska przekazała strażakom OSP Władysławowo torbę medyczną, którą wręczył na scenie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Miała miejsce także loteria w której uczestniczyły sołectwa przygotowujące dożynkowe stoiska kulinarne. Atrakcyjne nagrody wręczył Wójt Gminy Piotr Czyżyk, a wylosowały je trzy sołectwa: Crzanówek, Kotermań i Władysławowo.
Pomimo kapryśnej w tym dniu pogody, uczestnicy zabawy tanecznej bawili się do późnych godzin wieczornych.
Organizatorzy dożynek - wójt gminy i GOK w Opinogórze Górnej serdecznie dziękują rolnikom za ich wielki trud włożony w zebranie tegorocznych plonów.
Dziękujmy sołectwom za wykonanie przepięknych wieńców i przygotowanie dożynkowych stoisk kulinarnych. Dziękujemy również pracownikom samorządowym, którzy po raz pierwszy zaprezentowali swoje kulinarne umiejętności.
Opinogórskie święto dożynkowe pokazało, że w życiu każdego człowieka jest czas na pracę, na zbieranie plonów i czas na świętowanie.

*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *