Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Facebook

Losowe zdjęcia

Przyjaciele

pckisz-logo
 logo
 logo gr
 goksonsk

 

Gminny Konkurs Tradycyjnych Wypieków i Potraw Wielkanocnych

P1140100W gminie Opinogóra Górna od 13 lat organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury - Gminny Konkurs Tradycyjnych Wypieków i Potraw Wielkanocnych. Celem konkursu jest prezentacja dziedzictwa kulinarnego naszej gminy, wyłonienie aktywnych mieszkanek zajmujących się kultywowaniem tradycyjnych wypieków i potraw wielkanocnych. W dniu 6 kwietnia br. konkurs został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłosiło się 21 uczestniczek z terenu gminy. Panie zaskoczyły nas pomysłowością i kunsztem kulinarnym. Na przykrytym białym obrusem świątecznym stole z akcentami wiosny, królowały przepyszne ciasta i potrawy wielkanocne. Przeważały: mazurki, serniki, paschy i różne przekładańce. Wytwornie prezentowały się również potrawy wielkanocne: królik wędzony, żeberka w owocach, indyk na słodko, rolady mięsne i inne przysmaki wielkanocne. Uczestniczki konkursu poświęciły wiele czasu, pracy, aby ich wypieki były nie tylko najładniejsze ale przede wszystkim smaczne.


Jury w składzie:
- Aleksandra Kołakowska - Kierownik Terenowego Zespołu Doradców Maz.Ośrodka Doradztwa Rolniczego,,Poświętne"
- Dorota Jezierska - Prezes Banku Żywności w Ciechanowie - Alina Czaplicka - Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Złote Pole" w Łagunach
- Zofia Pikus - GOK Opinogóra oceniało walory smakowe prezentowanych wypieków i potraw ich estetykę wykonania oraz związek z tradycją.

Jury przyznało w kategorii ciasta:
I Nagrodę - Alina Zając z Pomorza za ,,Paschę wielkanocną"
II Nagrodę - Wanda Maćkowska z Rembowa za ,,Biblię wielkanocną"
III Nagrodę - Barbara Milewska z Wólki Łanięckiej za ,,Drożdżowy koszyk"
IV Nagrodę - Krystyna Ostrowska z Kołaczkowa za ,,Sernik w kratkę"


Wyróżnienia otrzymali:
Janina Pikus, Danuta i Aleksandra Kaczorek z Wierzbowa, Longina Płoska z Kołaków Budzyno, Maria kołakowska z Niemierzyc, Jolanta Kręcisz z Zygmuntowa, Katarzyna Pyra z Łęk, Marianna Łubińska z Długołęki,Krystyna Lewicka z Chrzanówka i Teresa Przybyłek z Pałuk

 

W kategorii potrawy:
I Nagrodę - Marzena Cywińska z Rembówka za ,,Żeberka w owocach"
II Nagrodę - Krystyna Leszczyńska z Baczy za ,,Wielkanocny zawijaniec"
III Nagrodę - Edyta Lewicka z Chrzanówka za ciasto ,,Rolada bo tak wypada"
IV Nagrodę - Małgorzata Filipowicz z Wilkowa za,,Żurek wielkanocny"

 

Wyróżnienia otrzymały:
Anna Modrzakowska z Czernic, Joanna Jaskólska z Kołaczkowa i Wiesława Kowalska z Pomorza

Przed uroczystym wręczeniem nagród odbyła się degustacja tych wspaniałych wypieków i potraw wielkanocnych.

 

Nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu wręczał Wójt Gminy Piotr Czyżyk.
Konkursy kulinarne w naszej gminie warto jest organizować z tego chociażby względu gdyż tego rodzaju przedsięwzięcia są doskonałą okazją do integracji lokalnego środowiska. Wzajemna wymiana sprawdzonych przepisów kulinarnych przez uczestniczki konkursu zawsze wnosi coś nowego i łączy tradycje z nowoczesnością.

Imprezie towarzyszyły warsztaty plastyczne związane z okresem
Świąt Wielkanocnych prowadzone przez Aleksandrę Kołakowską z MODR ,,Poświętne" oraz wystawa prac uczestników Gminnego Konkursu Plastycznego p.n. ,,Kolorowa Wielkanoc" w kategorii: pocztówka, pisanka i baranek wielkanocny. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Woli Wierzbowskiej, Kołaczkowa, Opinogóry Górnej i Gimnazjum.
Na konkurs wpłynęły 104 prace. Uczestnicy otrzymali nagrody i wyróżnienia.
Na holu Urzędu Gminy GOK zorganizował dla mieszkańców gminy
"Kiermasz wielkanocny" na którym można było nabyć ciekawe ozdoby świąteczne, własnoręcznie zrobione koszyczki wielkanocne, stroiki, pisanki i inne.

*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *
*
* *